1. Головна
  2. /
  3. Вчителям
  4. /
  5. УВАГА БАТЬКАМ!

УВАГА БАТЬКАМ!

Останнім часом ювенальна поліція фіксує сплеск небезпечних челенджів і спроб суїциду серед підлітків. Переважна кількість таких дій призводить до трагічних наслідків.

Упродовж останнього місяця стрімко зростає кількості самогубств та спроб суїциду серед підлітків. За даними ЗМІ з початку 2021 року в Україні 18 дітей віком від 10 до 16 років вчинили чи мали спробу вчинити самогубство.

Сучасні батьки часто дають дітям все, що вони просять, зокрема гаджети. Це все погано впливає на дитячу свідомість і часто підштовхує до участі у різноманітних «групах смерті», що заполонили інтернет.

Ситуація просто катастрофічна. Дітей в групах смерті тисячі, і це без перебільшення. Дуже великий відсоток підлітків знають про такі групи й вступають до них. Адже для них це лише гра, в якій ти можеш показати, що не “слабак”, ти вже дорослий. У всіх подібних груп одна мета — залучити підлітка в гру зі смертю.

Судові експерти, які проводять посмертні психологічні експертизи, вважають головною причиною суїциду до 13 років проблеми у родині. Діти в інтернеті компенсують нестачу уваги для себе.

Діти, на жаль, в силу свого психологічного розвитку не завжди розуміють небезпеку, в них ще не сформоване критичне мислення, і дії, які вони вчиняють, на кшталт небезпечних челенджів, можуть мати трагічні наслідки. Щоб не втрачати дітей в інтернеті, їм потрібна адекватна альтернатива: спілкування з сім’єю, однолітками, хобі, гуртки, тоді вони не будуть компенсувати живе спілкування в інтернеті.

Повністю ізолювати сучасних дітей від соцмереж не вдасться. Тому батькам якомога раніше треба розповісти дітям про ризики небезпечного впливу. І краще говорити це не підліткам, а доносити цю інформацію тоді, коли діти готові її почути, тобто це 7, 8 або 9 років.

Спеціалісти рекомендують ненав’язливо и дуже обережно контролювати діяльність дитини в інтернеті:

  • перевіряти акаунти дитини в соціальних мережах та групи, до яких вона приєдналася;
  • переглядати зміст спілкування в приватних чатах;
  • контролювати відео та фото, які є в гаджетах вашої дитини;
  • звертати увагу на її коло спілкування.

Важливо також поговорити зі своїми дітьми про небезпеку онлайн і нагадати їм про важливі правила користування інтернетом і соціальними мережами: не спілкуватися з незнайомцями й не повторювати дії, які пропонуються в мережі.

Задля безпеки дітей у сім’ї доцільно запровадити правило: перед сном всі гаджети здаються батькам. Це дасть змогу нормалізувати сон дитини, покращити її навчання і запобігти багатьом проблемам.

Щоб легше було почати розмову з дитиною на таку складну тему можна подивитися фільм українського виробництва «Перші ластівки». З 13-14 років цей фільм можна дивитися разом із дітьми.

Якщо батьки відчувають, що дитина начебто відхиляє їхню допомогу, їм слід пам’ятати, що вона водночас і прагне, і не хоче її, тому для досягнення позитивного результату необхідні м’якість і наполегливість, терпіння й максимальний прояв співчуття і любові.

Практичний психолог Марія СОЦЬКА

Людям із порушенням зору